Diyabetik Ayak

Diyabetik ayak nedir?

Diyabetik ayak şeker hastalığının uzun sürmesine ya da kan şekerinin kontrol altına alınamamasına bağlı olarak ayakta kronik yara gelişmesidir. Diyabet hastalığı kılcal damarları etkileyerek nörapatiye yani sinirlerde enflamasyona ya da vaskülopatiye yani damarlarda enflamasyona sebep olur. Diyabetik hastalarda hem nörapati hem de vaskülopatiye bağlı olarak ayaklarda yaralar gelişir.

Normal bireylerde uygun tedaviyle kısa sürede iyileşebilecek basit bir ayakkabı vurması ya da tırnak batması, şeker hastalarında diyabetik ayak ülserine dönüşebilir. Diyabetli hastalarda ayaklarda yanma, uyuşukluk, his kaybı, ayakta terleme kaybı ve kuruluk, topuk çatlaması gibi bulgular varsa nörapati ve vaskülopatiden şüphelenilmeli ve diyabetik ayak yarası gelişmeden gerekli önlemler alınmalıdır.Diyabetik ayak belirtileri nelerdir?

Diyabetlide el ve ayaklarda görülebilecek bozuklukları şöyle sıralayabiliriz:
- Genellikle hastaların %30’unda cilt bulguları görülebilir.
- Kalın ve çoğunlukla sarı renkli deri olabilir.
- Çoğu kez uyuşma hissi diyabetin ya da şekerin yüksek gittiğinin ifadesidir.
- Şekerin yüksekliğine bağlı olarak terlemenin azaldığı bölgeler olan parmak aralarında, özellikle ayak parmak aralarında mantar, bakteri gibi enfeksiyonların görülmesi olabilir.
- Bacakların ön yüzlerinde ciltten kabarık kırmızı ve kaşıntılı cilt problemleri olabilir.Diyabetik ayak sebepleri nelerdir?

Diyabetik ayak yavaş ve zaman içinde gelişen ciddi bir hastalıktır. O nedenle, başta belirti vermez. Kan şekerinin uzun süre düzensiz ve kontrolsüz olması ayaklardaki kılcal damarların yapısını bozar. Daralma ve tıkanıklıklar gelişince yürüme sırasında bacaklarda ağrı hissedilir. Bu ağrı zamanla şiddetlenerek kişinin yürümeye devam etmesini engeller. Hasta istirahat etmek zorunda kalır.

Diyabet hastası ayak bakımına çok özen göstermelidir. Eğer hasta gerekli ayak bakımını yapmazsa, uygun ayakkabı kullanmazsa ve kan şekeri düzenleme protokolüne dikkat etmezse ayakta ufak bir yara ile diyabetik ayak başlar.Dr. Comfort Diyabetik Ayakkabı Özellikleri

Dr.Comfort ayakkabıların sayaları ve iç astarları hava almayı kolaylaştırıcı, gözenekli, vegetal, dolaplı yumuşak deri kullanılmıştır. Taban kısmında deri ile kaplanmış antibakteriyel ve anatomik iç tabanlık kullanılmıştır. Kalıp burun kısmı yürüyüş rahatlığı için gerekli olan başparmak dorsalfleksiyonununa imkan verecek hacimlerde boyutlandırılmıştır. Deri ve astar arasında ısı izolasyonlu darbe emici gümüş iyonlu özel sünger kullanılmıştır. Antibakteriyeldir.