Topuk Dikeni

Topuk Dikeni nedir?

Topuk dikeni ayak tabanında ağrılara yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Genellikle uzun süreli hareketsizliğin ardından ayak tabanında batma hissiyle kendini gösterir. Ağrı daha çok sabah yataktan kalktıktan sonra atılan ilk birkaç adımda şiddetli hissedilir. Uzun süre ayakta kalma veya oturduktan sonra ayağa kalkmayla da ağrı tetiklenebilir.Topuk dikeni neden olur?

Topuk dikeni topuk kemiğinin alt kısmında aylar içinde kalsiyum birikmesine bağlı olarak oluşur. Plantar fasya denilen ayak tabanı bandının kronik olarak gerilmesi ve yırtılmaları sonucu oluşan iltihabi süreç, kalsiyum birikmesinin en önemli nedenidir.

Bazı faktörler topuk dikeni görülme riskini artırabilir;
Bazı egzersiz türleri, uzun mesafeli koşu ve atlama sporları, bale ve aerobik dans gibi topuk ve bağ dokusunda çok fazla stres yaratan aktiviteler ve sürekli ayakta duruyorsanız, fazla kilolu olmak, ayak yapısına uygun olmayan sağlıksız ayakkabılar giymek, ayak kemiklerine ve bağlara yük bindiren yürüyüş bozuklukları, düz tabanlık, ayak kemeri yüksekliği, dışa veya içe basma ve tarak kemiklerinde düşüklük gibi ayak deformiteleri, reaktif artrit ve ankilozan spondilit gibi iltihabi hastalıklar, aşil tendiniti topuk dikenini etkileyen faktörlerdir.Topuk dikeninin belirtileri nelerdir?

Topuk dikeninin en belirgin belirtisi sabah ilk basma sırasında ayak tabanında hissedilen ağrıdır. Biraz yürümekle ağrı azalır, hatta geçebilir. Fakat ayakta kalmakla günün ilerleyen saatlerinde ağrı tekrar başlar. Sabah uyanıldığında ayakların dinlenmemiş olması, topukta ağrı ile uyanılması topuk dikeninin belirtileri arasındadır. Uzun süre oturularak dinlenilmesi durumunda topukta ağrı birikmesi oluyorsa ve üzerine basıldığında ağrı hissediliyorsa topuk dikeni sorunundan şüphelenilir. Topuk dikeni yaşam kalitesinin düşmesine yol açan bir rahatsızlıktır. Kişinin hareket kabiliyetini düşürür. Hasta topuklarının ağrısından rahat yürüyemez.

Topuk dikeni günlük ayak ağrıları ile karıştırılmamalıdır. Ayağın aşırı yorulması durumunda topukta ağrı olması oldukça normal bir durumdur. Ancak ayağa aşırı yük yüklenmediği durumlarda bile topukta durduk yere ağrı oluyorsa topuk dikeni sorunundan şüphelenilebilir. Topuk dikeninde ağrı direkt olarak topuktan başlar, başka bir bölgeden ayağa doğru yayılmaz. Topuk dikeni ağrıları tamamen bölgesel olan ve batma hissiyle birlikte ortaya çıkan ağrılardır. Topuk dikeni zamanla yürüyüş bozukluklarına da yol açmaktadır. Bunlar yalpalayarak ve içe doğru basarak yürüme gibi sorunları da beraberinde getirir.Dr. Comfort Ayakkabılar ile Sağlıklı Adımlar!

Dr. Comfort topuk dikeni hastaları için hakiki ve yumuşak deriden ayakkabı modelleri üretmiştir. Topuk dikeni hastalarının topuk ağrılarını azaltmak için topuk bölgesinde özel geliştirilen yumuşak ve rahat silikon monte edilmiş deri tabanlık kullanılmıştır. Dr. Comfort ayakkabılarının tüm modellerinin tabanı topuk dikeni rahatsızlığına uygundur. Tabanın iç kısmındaki yuvarlak kısmı kaldırıp çıkardığınızda topuk dikeni rahatsızlığınıza uygun hale gelecektir. Antibakteriyel ve terletmezdir.