Kayık Taban (Rocker Bottom)

Kayık Taban nedir?

Konjenital dikey talus, bir çocuğun ayağının tabanının dışbükey bir pozisyonda anormal bir şekilde büküldüğü ve ayağa rocker-alt bir görünüm veren nadir bir konjenital ayak deformitesidir. Bu nedenle, bu duruma genellikle kayık taban ayak denir.

Bir çocuk doğduğunda, alt kısımdaki aşırı yağ pedleri nedeniyle ayakları genellikle düz görünür. Çocuk büyüdükçe, ayağında içbükey bir kemer normal olarak gelişir. Kayık taban olan bir çocukta, ayağın alt kısmı ters yönde bükülür, ayağın ortasının zemine dokunmasına neden olurken, ayak parmakları ve topuk yukarı doğru bükülür. Kayık taban genellikle altta yatan kas-iskelet sistemi veya nörolojik bir durumla ilişkilidir.Kayık Taban belirtileri nelerdir?

Konjenital dikey talusun en sık görülen semptomu, genellikle doğumda belirgin olan veya bir çocuk yürümeye başladığında görülen ayağın rocker-alt görünümüdür. Orta ve ön ayağın yukarı doğru bir eklem bükülmesi görülür. Ayak bileğinde anormal bir bükülme nedeniyle arka ayak yükselir. Orta ayak, arka ayakla düzgün bir şekilde hizalanamaz. Ayağın anormal konumu; kişi ayağının iç tarafında yürüyebilir ve dış kenar yükselir, bu da yanlış denge ve ağırlık dağılımına neden olur.Dr. Comfort Kayık Tabanlı (Rocker Bottom) Ayakkabılar

Kayık taban ayakkabıların özel sert dolgu silikondan oluşan bir taban yapısı vardır. Bu ayakkabıların tabanları klasik ayakkabı tabanları gibi esnek değildir. Yürüme sırasında yuvarlanma hareketi ile ayak tabanının esnemesini engeller. Bu ayakkabıların spor modellerinin yanında günlük kullanılan modelleri de mevcuttur. Özellikle sert tabanlı ayakkabılarda ayak bileği eklemi daha fazla hareket etmektedir. Baldır, uyluk ve kalça çevresi kasları daha fazla gerilmektedir. Bu sayede kas gerilimi artarak bacak ve kalça kaslarının şekle girmesi sağlanır.