Morton Nöroma

Morton Nöroma nedir?

3. ve 4. tarak kemiklerinin arasındaki sinirden kaynaklanmaktadır. Ayak tabanında parmakların his duyusundan sorumlu olan bu sinirlerin çoğunlukla ayak yapısından kaynaklanan sıkışması sonucu ortaya çıkabilmektedir. 40-60 yaş arasında ve bayanlarda erkeklere göre 8 kat daha fazla görülmektedir. Sıklıkla 2-3 ya da 3-4 tarak kemikleri arasında görülmektedir.Morton Nöroma Kimlerde Görülür?

Morton Nöroma hastalığının temel nedeni yükün fazla olmasıdır. Bu yüzden aşırı kilolu kişilerde daha sık görülür. Ayak başparmağında çıkıntı olan, yani Halluks Valgus hastalığı olan kişilerde daha sık görülür. Düz tabanlarda ya da yüksek kavisli tabanlarda daha sık görülür. Dar burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı giyen kişilerde daha sık görülür.Morton Nöroma semptomları nelerdir?

Morton Nöromanın nedeni kesin bilinmemektedir. Öne doğru sivrilerek daralan ayakkabılar, sert zemin üzerinde tekrarlayan sıçrama hareketlerinin sinirde etkilenmeye yol açarak kalınlaşmasına neden olduğu ileri sürülmektedir. Tarak kemiklerini birbirine bağlayan transvers metatarsal bağlar ayakta sinirin üstünde bir çatı gibi yer alarak her yere basışta kalınlaşmış sinirin dar alanda kalarak sıkışmasına neden olur. Hastalar mermerde yürüyormuş hissi olduğunu ifade edebilmektedir. Ağrı 3. ve 4. Parmaklara yayılabilmekte ve ayakkabı çıkarılması ile rahatlama olabilmektedir. Şişlik gibi durumlara ise sıklıkla rastlanmaz.Tanı nasıl koyulabilir?

Tarak kemiklerinin arasını el ile sıkıştırmakla şikayetler artabilmektedir. Doktorunuz tanı koymak amaçlı sizden röntgen, ultrason ya da MR gibi görüntüleme yöntemlerini çektirmek isteyebilir. Morton Nöroma tanısını koymada röntgenin yeri kısıtlıdır ancak başka hastalıkları ayırt etmek için yardımcıdır. Özellikle şüphe duyulan durumlarda çekilen kontrastlı MR’larda ise bu lezyon görülebilir.İlk Tercih Doğru Ayakkabı!

Tedavide ilk tercih doğru ayakkabı seçiminin belirlenmesi ve tabanlık desteklerinin kullanılmasıdır. Ağrıya uyuşmaya neden olabilecek yüksek topuklu ve ucu dar ayakkabılardan kaçınmak ve bunların yerine ucu geniş ve yumuşak tabanlı ayakkabıların tercih edilmesi gerekir. Dr. Comfort ailesi olarak diyabetik ve çeşitli ayak hastalıklarınız da yaşadığınız ağrıları minimuma indirmek, kaliteli adımlar atmanız için tüm ayakkabılarımızı özel olarak üretiyoruz. İşimiz sağlınız olduğu için kaliteli işler üretmek önceliğimizdir.