Düz Taban

Düz taban nedir?

Düz taban tıbbi ismi ile pes planus ayak uzun kavsinin çökmesi anlamına gelir. Normal ayak yere basarken ayağın iç kenarı yere temas etmez, düz taban olması halinde ise bu iç kenar yere temas etmeye başlar. Bu çökme değişik derecelerde olabildiği gibi kavisin tamamen ters dönmesi ile ileri derecelerde de ortaya çıkabilir.Düz taban belirtileri nelerdir?

Düztabanlık durumunda en sık karşılaşılan belirti gerilmiş kaslar ve bağlardan kaynaklanan ayak ağrısı ve baldırlarda ağrıdır. Diz ve kalçadaki anormal stres bu eklemlerde de ağrıya neden olabilir. Ayak bileği içlerinde, ayak kemerlerinde, baldırlarda, diz eklemlerinde, kalça eklemlerinde ve belde ağrı hissedilebilir.

Düztabanlıkta olması geren basış şeklinin bozulmasına bağlı ayakkabıların özellikle iç tarafları daha hızlı bir şekilde aşınabilir. Bacakların çabuk yorulması, ayaklarda sertlik veya uyuşma hissi, ayaklarda şişlik, ayaklarda basış bozukluğuna ikincil gelişen nasırlaşmalar, yürüme veya denge ile ilgili sorunlarla da karşılaşılabilir.Düz taban sebepleri nelerdir?

Genetik faktörlere de bağlı olarak doğuştan gelen anomaliler düztabanlığa yol açabilir. Ailesinde düztaban olanlarda görülme ihtimali daha yüksektir. Geçirilmiş ayak travması, ilerlemiş yaş, romatoid artrit, arka tibial tendonun hasar görmesi, disfonksiyonu veya yırtılması (tibialis posterior tendonunun yetmezliği), obezite ve diyabet düz tabanlık sebepleri olabilir.

Dr. Comfort ayakkabı modellerimiz, ayakkabımızın tabanları özel yüksek dansiteli poliüretan malzemeden yapılmıştır. Diğer tabanlardan esnek ve hafiftir. Ayak ağrılarına sebep olmaz. Tabanların alt şekilleri ayakta bulunan sinir sisteminin yapısına uygun olarak dizayn edilmiştir. Bu sebepten dolayı ayağın maruz kalacağı darbeleri bertaraf eder. Tabanlarımıza özel teknoloji uygulanarak kaymazlık elde edilmiştir.