Kemik Çıkıntısı

Kemik Çıkıntısı nedir?

Ayakta kemik çıkıntısı, ayak başparmağının hemen yanında çıkan kemiğe denilmektedir. Birçok kişinin karşılaştığı bir durumdur. Yanlış ayakkabı gibi dış etkenler sonucu görülen kemik çıkıntısı genetik olarakta oluşabilmektedir.



Belirtileri Nelerdir?

Başparmağın kenarında yoğun baskı hissiyle kendini belli eden ayak çıkıntısında, ayaklarda ağrı görülür. Kişiler bu ağrıyı başlarda umursamayabilir fakat ağrı uzun sure devam edebilir. Ayakkabıyı giydiğinizde ağrı daha yoğun hissedilir. Başparmak kenarlarında kızarıklar görülür. Daha sonra bu kızarıklıklar kendini kemik çıkıntıları ile belli eder. Gerekli kontrolleri yaptırıp önlem almazsanız başparmağınız içe doğru girerek diğer parmakların yapısını bozar. İlerleyen durumlarda ise, ayak üzerinde kemik çıkıntısı ile kendini belli eder.



Kemik Çıkıntısının Sebepleri Nelerdir?

Ailede birisinin ayağında kemik çıkıntısı mevcut ise ihmal edilmeden kontrolleri yapılmalıdır. Çünkü genetik faktörler kemik çıkıntısında çok önemlidir. Ayağınızı basış şekliniz ayak kemik çıkıntısını tetikleyebilmektedir. Halluks valgusun kadınlarda görülmesinin en büyük nedeni yanlış ayakkabı seçimleridir. Sivri burun ve yüksek topuklu ayakkabılar kemik çıkıntılarına neden olabilmektedir.



Kemik Çıkıntısında Erken Teşhis Önemlidir!

Kemik çıkıntısında erken teşhis çok önemlidir. Uygun tedavi yöntemi için Ortopedi ve Travmatoloji doktoruna başvurmalısınız. Hallux Valgus ayakkabıları da hastalığın ilerlememesi için doktor tarafından önerilebilir. Bu hastalıkların önüne geçmek için ayak problemlerinize en uygun ayakkabıları tercih etmeniz çok önemlidir. Dr.Comfort ayakkabılar ayak ile ayakkabı arasındaki sürtünmeyi engelleyerek eklemin daha fazla iltihaplanmasının ve şeklinin bozulmasının önüne geçer. Bu da hastalığın ağrısının daha az hissedilmesini sağlar. Ayrıca Hallux Valgus ayakkabısı ayak tabanını da destekleyeceğinden, ayağın doğal yapısında kalmasını sağlar ve hastalığın ilerlemesini durdurur. Dr. Comfort ayak hastalıklarınızda yaşadığınız problemleri minimum seviyeye indirmek için özel ayakkabılar üretmektedir.